„20 listopada 2014 – Światowy Dzień Rzucania Palenia
Kobiety palą jak mężczyźni i umierają jak mężczyźni!

Co zrobić, aby ustrzec je przed zachorowaniem i śmiercią? Najskuteczniejszym i jedynym znanym obecnie sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuca, jest rzucenie palenia. – Najpoważniejszych skutków palenia tytoniu nie widać, a przecież prawie 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań na raka płuca jest wynikiem palenia. U kobiet rak płuca jest obecnie najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci.

Jeśli tempo zachorowań nie wyhamuje, to w ciągu najbliższych 10 lat z powodu raka płuca spowodowanego paleniem tytoniu, w Polsce może umrzeć przedwcześnie ponad 60 tys. kobiet – to więcej niż liczba mieszkańców Zakopanego, Augustowa i Krynicy Morskiej razem wziętych. Wśród 9 mln Polaków, którzy codziennie palą papierosy, aż 3,5 mln to kobiety!

• fizjologicznej – od nikotyny, • nawykowej – od rytuału trzymania papierosa w dłoni, zaciągania się.

Negatywny wpływ substancji rakotwórczych na zdrowie dotyczy również tzw. palaczy biernych, czyli tych, którzy nigdy nie palili, a przebywają w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym. Palacze bierni wdychają te same trujące i rakotwórcze substancje, inna jest jedynie skala narażenia ich na zachorowanie. – Bardzo niepokoi fakt, że choć 80 proc. osób dorosłych uważa, że bierne palenie może spowodować poważne choroby u osób niepalących, prawie 50 proc. palących dorosłych przyznaje, że pali w obecności dzieci. Oznacza to, że codziennie około 4 mln dzieci ma kontakt z dymem tytoniowym – mówi dr n. med. Marta Mańczuk, kierownik Pracowni Prewencji Pierwotnej w Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym. W dodatku nie ma mniej szkodliwych papierosów – wszystkie papierosy, bez wyjątku, „light” czy „slim”, są tak samo szkodliwe dla zdrowia, ponieważ dostarczają tyle samo trujących substancji do organizmu. Dodatki smakowe dodatkowo ułatwiają inhalację, czyli powodują, że osoby palące „slimy” lub „lighty” zaciągają się głębiej i mocniej – mówi prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński.

Jedynym i najskuteczniejszym sposobem, aby ustrzec się przed rakiem płuca jest rzucenie palenia. Pocieszające jest, że około 50 proc. kobiet codziennie palących papierosy chciałoby rzucić palenie. Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jak choroba, którą trzeba leczyć. Jest wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia: od silnej woli przez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne. Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie, ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (tel : 801 108 108). Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń! Jeśli chcesz pomóc rzucić palenie komuś z twoich bliskich, zadzwoń! Jeśli chciałbyś namówić kogoś z twoich bliskich aby rzucił palenie, a nie wiesz jak to
zrobić, zadzwoń!

1. O roli sportu i zdrowego żywienia w walce z nowotworami mówił w Dzień Dobry TVN prof. Zatoński.

http://www.nowaostroleka.pl/wiadomosci/17483,czy-mozna-uchronic-sie-przed-rakiem

2. „Musi być rozwijany sport masowy”. – Prof Zatoński w debacie Rzeczypospolitej z m.in. olimpijczykiem Tomaszem Majewskim na temat roli sportu w budowaniu zdrowia Polaków.

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/2,1151052-Nowe-idee-dla-sportu.html?p=1

3. Prof. Zatoński w ‘Rz’ rozwiewa mity dotyczący picia alkoholu i sugeruje kilka prostych sposobów na zdrowy styl życia.

http://natemat.pl/112283,alkohol-jest-rakotworczy-prof-witold-zatonski-ostrzega-przed-piciem

4. Polski rząd broni papierosów mentolowych przed zakazem unijnym nie zważając na argumenty zdrowotne. Posłuchaj materiału Polskiego Radia w którym eksperci Fundacji tłumaczą na czym polega szkodliwość mentoli.

http://www.polskieradio.pl/10/483/Artykul/890559,Mentole-bardziej-zabojcze-niz-zwykle-papierosy

5. Rozmowa GW z Prof Zatońskim o nowotworach w Polsce

http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,16254896,Z_zoladkiem_duzo_lepiej__trzeba_walczyc_o_pluca.html

6. Wywiad z Profesorem Zatońskim na temat skuktów zdrowotnych nałogu i sposobów rzucania palenia.

http://www.polskieradio.pl/130/3153/Artykul/1139662,Skutecznie-rzuc-palenie

7. Rzuć palenie w swojej aptece. Masz dla kogo żyć.

http://www.rp.pl/artykul/10,1158919–Rzuc-palenie-w-swojej-aptece–Masz-dla-kogo-zyc–.html