Żaden zysk nie może być zasadny, jeśli kosztem jest życie ludzkie.

W dniu 9 listopada 2017 roku papież Franciszek wprowadził zakaz sprzedaży papierosów na terenie Watykanu. Papież wydał taką decyzję z uwagi na chęć ochrony zdrowia obywateli. Od początku 2018 roku na terenie Watykanu nie będzie można legalnie kupić papierosów. Rzecznik Stolicy Apostolskiej, Greg Burke, wyjaśnił, że „Stolica Apostolska nie może przyczyniać się do praktyk, które wyraźnie szkodzą zdrowiu”. W swoim komunikacie przytoczył dane Światowej Organizacji Zdrowia, która podaje, że z powodu palenia na świecie umiera 7 milionów osób rocznie. Do tej pory w bezcłowych sklepach na terenie Watykanu, pracownicy i emeryci instytucji watykańskich mogli zaopatrzyć się
(a często także rodzinę i znajomych) w artykuły tytoniowe po obniżonych cenach. Sprzedaż bezcłowych wyrobów tytoniowych stanowiła znaczące źródło dochodów Stolicy Apostolskiej. „Jednak żaden zysk nie może być zasadny, jeśli kosztem jest życie ludzkie” – dodał Burke. Papież zdecydował, że Stolica Apostolska nie może uczestniczyć w działalności, która „wyraźnie szkodzi zdrowiu ludzi”.

Postanowieniem Jana Pawła II, już od 2002 roku w biurach Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego obowiązuje zakaz palenia. Aktualnie, decyzją papieża Franciszka, Watykan dołącza do niewielkiej grupy krajów, które zakazują palenia. W Bhutanie obowiązuje całkowity zakaz palenia i od 2005 roku zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych.